V tomto semestru jsme pro Vás připravili spoustu zajímavých kurzů, vybírejte z nabídky níže a přihlaste se.
Kurzy jsou zdarma. Pokud máte jakékoliv dotazy, napište nám na kurzyalfons@vutbr.cz.
Děkujeme za Váš zájem a těšíme se na Vás! Tým Alfons 🙂
V současné době připravujeme nabídku kurzů. Máte se na co těšit 🙂
UPLYNULÉ KURZY
MÍŇ STRESU VÍC CHILLU PŘI STUDIU
Máš pocit, že je toho na tebe hodně, tlačí na tebe deadliny anebo že furt těch úkolů neubývá? V hlavě se ti pořád honí nekontrolovatelně myšlenky, jsi nervóznější a zhoršil se ti i spánek? Přijď s tím něco udělat!
Na kurzu se dozvíš, jak:
- odhalit dlouhodobý stres,
- pracovat se stresem,
- předcházet pocitům zavalení prací či vyhoření,
- zklidnit se v akutním stresu.
Ukážeme praktické tipy a na vlastní kůži si budeš moci i některé techniky rovnou vyzkoušet.
Workshopem tě provedou psycholožky z PC ALFONS, Mgr. Eva Viktorinová a Mgr. Iva Riederová.
Kurz je určen všem studentům VUT.
MINDFULNESS NA SEMESTR I ZKOUŠKOVÉ
Je toho na tebe moc? V hlavě máš tisíc myšlenek a nemůžeš se soustředit? Chceš si chvilku vydechnout a zastavit se? Nebo jsi jenom zvědavý/á co je to mindfulness a k čemu ti může být? Dojdi se naučit něco nového, odpočnout si a načerpat inspiraci pro kvalitní odpočinek.
Mindfulness, (všímavost), znamená věnovat pozornost přítomnosti se zvědavostí, soucitem a přijetím. Na workshopu nalezneš kombinaci relaxace, vizualizace a všímavého mindsetu, což ti pomůže vychutnávat si i každodenní život, efektivně odpočívat a lépe zvládat zátěž studia.
Nečekej moc teorie, spíše si vyzkoušíš konkrétní techniky na vlastní kůži v bezpečí malé skupinky.
Workshopem tě provede psycholožka z PC ALFONS Mgr. Iva Riederová.
Kurz je určen všem studentům VUT.
TVŮRČÍ DOPING, NEBO KONEC KREATIVCŮ?
Zaměříme se na využití Umělé Inteligence (AI) v oblasti kreativity.
Přijďte se inspirovat a sdílet své vlastní zkušenosti s využíváním AI v kreativní tvorbě. Tato přednáška nabídne zajímavý pohled na to, jakým způsobem technologie mohou obohatit a transformovat tvůrčí procesy.
Přednáška se zaměří na následující klíčové body:
- Co je vůbec současná “umělá inteligence” a jak funguje? Co je umění, kreativita, duše?
- Technologicko-sociologicko-právní guláš
- Výhody AI: Představíme si konkrétní příklady, jak AI pomáhá vylepšit a zrychlit práci.
- Omezení AI: Rozebereme oblasti, kde AI dosahuje svých omezení a co nelze nahradit lidskou kreativitou.
- Budeme se zabývat oblastmi, jako je tvorba originálního obsahu a empatie.
- Nastavení budoucnosti pro kreativní průmysl: Jak AI ovlivňuje budoucnost kreativního průmyslu? Pokusíme se předpovědět, jaké možnosti a výzvy čekají na profesionály v oblasti tvorby obsahu.
- Role AI v týmové práci: Jak AI ovlivňuje práci týmu? Přiblížíme si, jaká je spolupráce mezi umělou inteligencí a lidskými tvůrci a jaký vliv má na dynamiku týmu.
- Jak zůstat relevantní v inovativním prostředí: Jak mohou tvůrci zůstat relevantní v době, kdy AI stále více proniká do kreativního průmyslu? Podíváme se na tipy a rady, jak se přizpůsobit novým technologiím a udržet svou tvůrčí relevanci.
David Spáčil
Muž mnoha příběhů, kterému nikdo neřekne jinak než havran. Od etologie velbloudů přes džungle, hory a pouště pěti kontinentů až po vývoj počítačových her, tvorbu virálů, nebo propojování kreativity a inovací ve světě startupů. Po dokončení Fakulty výtvarných umění a práci několika herních projektech pro Altar Games spoluzaložil kreativní studio Cabinet, nastartoval komunitní portál Videodrom, globální videoprodukční platformu Videoflot.com, či neziskovou organizaci in.dust, která se už od roku 2008 zabývá novými cestami vizuality ve filmu a videu. V současnosti vede animační studio 60seconds.cz a zcela se ponořil do průzkumu nových obzorů, které se tvůrcům otevírají díky propojení kreativních oborů s umělou inteligencí.
Kurz je určen všem studentům VUT.
JAK KOMUNIKOVAT SE STUDENTY S PSYCHICKÝMI OBTÍŽEMI
Jako zástupci studentských organizací se můžete setkávat se studenty s psychickými obtížemi nebo s psychickým onemocněním. Jak v takové situaci co nejlépe komunikovat?
Na workshopu se zaměříme na problémy, které mohou v komunikaci nastat, a na možná řešení – co můžeme udělat pro to, aby byla vzájemná komunikace bezpečná, student dostal potřebné informace a podporu ve své obtížné situaci a vy jste se cítili jistí, nepřekročili jste své možnosti a udrželi si hranice.
Budeme se zabývat i tím, jaká doporučení a kontakty můžete studentům v psychické krizi předat a představíme vám aplikaci Nepanikař.
Workshopem vás provedou psycholožky z PC ALFONS, Mgr. Eva Viktorinová a Mgr. Iva Riederová.
DIGIDETOX
Jak zvládnout technologie a svět okolo nich?
Lidé dnes tráví více času na internetu než spánkem. Mobil otevřou až 120x za den a jsou vyrušování zhruba každých 11 minut. Pozornost, paměť a vztahy ochabují a ovlivňují naši spokojenost. Jak mít své technologie pod kontrolou? Až 85% lidí uvádí, že v přítomnosti telefonu se snižuje jejich schopnost soustředit se, která navíc klesá z původních 30 na 11 minut.
Pojďte zjistit hodnotu času, vytvořte si výběrové řízení na aplikace, získejte nástroje na zvládání své vůle a pochopte důležitost své pozornosti.
Matěj Krejčí obohacuje lidi přemýšlením o svém chování, životních cestách, vztahu k sobě samým a digitálním technologiím. Je psychoterapeut a autorem knihy DigiDetox, online kurzu Mentální zdraví, psychohygiena a digitální minimalismus; vytvořil řadu konverzačních her. Více o něm najdete na sociálních sítí nebo na www.digidetox.me
JAK KOMUNIKOVAT SE STUDENTY S PSYCHICKÝMI OBTÍŽEMI
Ve výuce, u zkoušení i při individuálních konzultacích se můžete setkávat se studenty s psychickými obtížemi nebo s psychickým onemocněním. Jak v takové situaci co nejlépe komunikovat?
Na workshopu se zaměříme na problémy, které mohou v komunikaci nastat, a na možná řešení – co můžeme udělat pro to, aby byla vzájemná komunikace bezpečná, student dostal potřebné informace a podporu ve své obtížné situaci a vy jste se cítili jistí, nepřekročili jste své možnosti a udrželi si hranice.
Budeme se zabývat i tím, jaká doporučení a kontakty můžete studentům v psychické krizi předat a představíme vám aplikaci Nepanikař.
Workshopem vás provedou psycholožky z PC ALFONS, Mgr. Eva Viktorinová a Mgr. Iva Riederová.
JAK NA PSANÍ ZÁVĚREČNÉ PRÁCE
Základní náplní workshopu je seznámit se se zásadami a úskalími psaní odborných textů a využitím nově vzniklé e-learningové podpory.
Workshop bude zaměřen:
- na práci s online slovníky,
- na to, jak napsat dobrou anotaci (a možná úvod a závěr),
- na práci s časem při psaní textu,
- a na další užitečné tipy 🙂.
Workshop bude zaměřen prakticky, a proto můžete očekávat i (snad) kreativní aktivity 🙂.
Psaní závěrečné práce je individuální záležitostí, a proto lektorky workshopu ocení, když jim pošlete tipy na to, s čím aktuálně zápasíte a co by pro Vás bylo užitečné, aby na workshopu zaznělo a čemu bychom se měli věnovat.
Lektorky workshopu Peťu a Verču můžete potkat v PC Alfons, kde se věnují práci se studenty se specifickými vzdělávacími potřebami.
Mgr. Petra Koukolová (lektorka AJ)
Mgr. Veronika Jílková (lektorka ČJ)
PRVNÍ POMOC PŘI DUŠEVNÍ NEPOHODĚ
Duševní zdraví se týká každého z nás. Jak ale včas poznat, že se z duševní pohody stává spíše nepohoda, co v takovém případě dělat a na koho se obrátit?
Na kurzu se seznámíte s varovnými signály deprese a úzkosti a naučíte se je rozeznat od běžné špatné nálady či nervozity. Dozvíte se, kde můžete vyhledat pomoc, jak se různé služby liší a co od nich očekávat. Zkusíte si také vytvořit osobní plán první pomoci pro zvládání náročných situací.
Mgr. Jana Fikrlová – psycholožka, studentka a výzkumná pracovnice Katedry psychologie a INPSY – Institutu pro psychologický výzkum na FSS MUNI
DÍLNA SEBEPREZENTACE
ONLINE kurz je určen studujícím:
- nejistým ve svém projevu
- trémistům
- všem, kteří chtějí, aby jejich obhajoby byly excelentní
Cílem kurzu je naučit vás jak:
- připravit prezentaci tak, abyste předali své myšlenky způsobem, jakým chcete
- realizovat prezentaci tak, aby byla srozumitelná pro publikum
- zhodnotit prezentaci někoho jiného
Workshop je koncipován jako praktický průvodce od volby tématu po skutečné vystoupení.
Termíny: 7. 3., 14. 3. a 21. 3. vždy v 17:00 – 20:00. Je nutné absolvovat všechny tři setkání obrazem i zvukem.
Petr Sucháček učí předměty Komunikační trénink a Dílna prezentace na Masarykově univerzitě. Připravuje také řečníky na soutěž v předávání nadšení pro vědu Science Slam.
„Vím, že každý začíná na jiné startovací čáře a bojuje se svými překážkami. Snažím se tak každého posunout dál. Možná ne do řečnického nebe, ale dál.“
DIGITÁLNÍ ROVNOVÁHA: JDE TO VŮBEC?
Chceš se dozvědět, jak to s těmi technologiemi vlastně máš? Co je to, co tě tam tak drží a jak všem těm lákadlům odolat? Jak si správně odpočinout a mít opět svou pozornost pevně v rukou? A hlavně, dá se vůbec té kýžené digitální rovnováhy dosáhnout?
Doraz a na všechny tyhle otázky si zkusíme společně odpovědět 😉
Markéta Homolková vystudovala psychologii na MUNI a už 8 let se věnuje lektorování workshopů pro děti i dospělé. Poslední tři roky právě ve společnosti Replug me. Replug me se snaží věnovat online světu v jeho komplexnosti – od sociálních sítí, bezpečí na internetu, přes vlivy mobilních technologií na proces učení, paměť, spánek a vývoj osobnosti. Jeho programy prošlo už více než 7000 dětí a dospívajících. Mimo to také Replug me spolupracovalo s firmami jako je například SAP, KIWI nebo Google.
VĚDECKY OVĚŘENÉ METODY EFEKTIVNÍHO UČENÍ
Jak prokazuje celá řada vědeckých studií,
existuje obrovský rozdíl mezi tím, jak se většina studentů učí a co ví současný vědecký výzkum o tom, jak se učit efektivně a rychle. Většina studentů neúčinným studiem ztrácí spoustu času, stresují se, nebo nedosahují tak dobrých výsledků, jak by mohli.
Jsem přesvědčen, že kdokoliv se může učit efektivně a rychle, když zná ty správné způsoby. Na vrozené inteligenci nebo nadání záleží mnohem méně, než si myslíte. Co opravdu ovlivňuje, jak rychle se učíte, jsou používané metody učení.
Naučíte se používat nejlepší postupy pro přípravu na zkoušky na vysoké škole. Rady a tipy jsou založeny na aktuálním vědeckém výzkumu.
Osnova:
- Kdy se začít učit a jak dlouho se učit?
- Jak kvalitně uložit vědomosti do paměti?
- Aktivní učení
- Rozložené učení
- Kdy a jak správně opakovat?
- Jak si pamatovat „nezapamatovatelné“?
- Tipy pro překonání prokrastinace
- Jak si vzpomenout u zkoušky, když „máte okno“
- Tipy pro snížení stresu z učení a zkoušek
Cíle:
- Dozvíte se o největších mýtech při učení, které vás stojí spoustu času a vynaložené energie.
- Seznámíte se s nejdůležitějšími vědecky ověřenými principy efektivního učení.
- Dovedete se na studium intenzivněji koncentrovat bez vyrušení a rozptýlení.
- Naučíte se vědomosti silně „zakódovat“ do paměti.
- Zjistíte, co je to aktivní a rozložené učení a jak na to.
- Naučíte se používat systém pro organizaci a plánování učení
- Po skončení budete naprosto přesně vědět, co dělat při učení jinak a čemu se vyhnout.
Jan Kohut
Honza Kohut pomáhá lidem naplno využívat potenciálu jejich mozku s využitím vědecky ověřených metod efektivního učení a produktivity, rovněž se zabývá time managementem, návyky, prokrastinací a organizací práce.
Je mu 24 let a přes 6 let tvoří webové stránky jakserychlenaucit.cz, které již pomohly více než milionu studentů (tolik si přečetlo aspoň jeden článek, nebo zhlédlo video).
NEROZPTYLUJ SE!
Máte pocit, že se necháte snadno rozptýlit? Často se přistihnete při zírání z okna místo toho, abyste se soustředili na odborné texty, vzorečky, nákresy a seminárky? Na workshopu se můžete „změřit“ krátkými testíky, ať víte, jak na tom s pozorností opravdu jste. Také se dozvíte, jak svou schopnost soustředění cíleně trénovat při studiu i v běžném životě. Zároveň si vyzkoušíte technologické vychytávky, které používáme při tréninku pozornosti – SunBall a Brain Jogging.
Jde o metody, se kterými se pozornost a další kognitivní funkce cvičí hravou formou.
Protože trénink pozornosti s ALFONSEM může být zábava!
Lektorky workshopu Evu a Ivu můžete potkat v Poradenském centru Alfons, kde se věnují práci se studenty se specifickými vzdělávacími potřebami.
Mgr. Eva Viktorinová, psycholožka
Mgr. Iva Riederová, psycholožka